List Prezydenta m.st. Warszawy do rodziców przedszkolaków

Szanowni Państwo, Rodzice warszawskich przedszkolaków

29 kwietnia br.  na konferencji prasowej pan Premier Mateusz Morawiecki poinformował o otwarciu z dniem 6 maja żłobków i przedszkoli. Jednak, zgodnie z wytycznymi przedstawionymi podczas konferencji ostateczną decyzję o otwarciu przedszkola powinien podjąć samorząd, uwzględniając rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji Narodowej.

Decyzja o otwarciu przedszkoli zapadła nagle, nie była konsultowana z samorządami. Czas w jakim podjęto decyzję oraz przerzucenie przez rząd odpowiedzialności na organy prowadzące i dyrektorów placówek jest nieodpowiedzialne.  Nie mamy odpowiednich instrumentów pozwalających ocenić czy sytuacja w m.st. Warszawie jest bezpieczna, nie posiadamy również właściwych służb mogących wspomóc nasze przedszkola w organizacji pracy w czasie epidemii. Żaden dyrektor przedszkola ani pracownik samorządowy nie jest ekspertem w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jako samorząd stanęliśmy wobec niezwykle trudnej i odpowiedzialnej decyzji. Do warszawskich przedszkoli uczęszcza blisko 57 tys. dzieci. Pracuje w nich ponad 13,5 tys. nauczycieli i pracowników. To ich zdrowie i bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu.

Wytyczne przedstawione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego są bardzo ogólne . Budzą wiele wątpliwości dotyczących właściwych warunków pozwalających zapewnić bezpieczeństwo dzieci i pracowników przedszkoli.

Rozumiejąc, że w związku z wprowadzeniem II etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 część z Państwa zobowiązana będzie wrócić do obowiązków zawodowych, pilnie zwróciliśmy się do Premiera RP z apelem o doprecyzowanie zasad organizacji opieki w przedszkolach i przygotowanie aktu prawnego stanowiącego jednolity wykaz działań niezbędnych do zapewnienia bezpiecznych warunków organizacji opieki.

Szanowni  Państwo, tu chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo ponad 73 tysięcy warszawskich dzieci, ich rodziców i opiekunów, oraz zdrowie i bezpieczeństwo ponad 16 tysięcy pracowników żłobków i przedszkoli.  Przerzucanie na dyrektorów placówek i organy prowadzące, nie tylko zapewnienia warunków sanitarnych ale ich określenie jest nieodpowiedzialne. Nikt z nas, żaden dyrektor placówki, nie jest ekspertem od koronawirusa.

Zwracam uwagę, że trudno wymagać od małych dzieci przestrzegania reżimu sanitarnego, w tym zachowania wymaganej odległości, noszenia maseczek, stąd też rodzice muszą mieć pełną świadomość odpowiedzialności za potencjalne negatywnie skutki podjętej decyzji.

Każda podjęta decyzja, lub jej brak może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa i drastycznym wzrostem liczby zachorowań.  Rodzice winni mieć pełna wiedzę i świadomość ryzyk związanych z posłaniem dziecka do żłobka lub przedszkola.

Wszystkich Państwa pragnę zapewnić, że wraz z uzyskaniem szczegółowych wytycznych sanitarnych podejmiemy wszelkie możliwe działania, aby najmłodsi warszawiacy mogli jak najszybciej skorzystać z opieki w naszych przedszkolach w bezpiecznych dla nich warunkach.

Prezydent Miasta
Stołecznego Warszawy